Mπάσκετ: Μία ανάσα από τον τίτλο ο Παναθηναϊκός

Κυριακή, 09 Ιουνίου 2013 22:59
UPD:23:26
ICON PRESS/ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΙΑΚΟΣ

Μία νίκη μακριά από τον τίτλο του πρωταθλητή απέχει, πλέον, ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 63-52 του Ολυμπιακού στο 2ο τελικό των πλέι οφ στο κλειστό του ΟΑΚΑ, έκαναν το 2-0 στη σειρά και απέχουν μόλις μία νίκη από το «εκθρονίσουν» τον «αιώνιο» αντίπαλό τους από την κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος.

Το ραντεβού των δύο ομάδων ανανεώνεται για την ερχόμενη Τετάρτη στο ΣΕΦ (21:00).

YOUTUBE/PAOBCGR

Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς με 2 τρίποντα κι ένα δίποντο ήταν μακράν ο κορυφαίος του Παναθηναϊκού στο πρώτο 10λεπτο. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν εντυπωσιακά το παιχνίδι, προηγήθηκαν με 8-0, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με «μεγάλα» τρίποντα των Σπανούλη και Πρίντεζη κατάφεραν να μειώσουν γρήγορα σε 12-11, ενώ με νέα τρίποντη βόμβα του αρχηγού τους προηγήθηκαν με 14-12. Ο Γκουίν με νέο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους (15-14), αλλά επί μέρους σκορ 7-1 ο Ολυμπιακός έκλεισε την περίοδο στο +5 (21-16). Αξίζει να επισημανθεί ότι πριν από δύο ημέρες ο Ολυμπιακός είχε πετύχει 22 πόντους στο πρώτο μέρος, ενώ απόψε έβαλε 21 μόνο στο πρώτο 10λεπτο.

YOUTUBE/OLYMPIACOSBCGR

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν ανάλογη με αυτή που έπαιζε στο πρώτο ματς ο Παναθηναϊκός, ενώ η αστοχία των «πρασίνων» έμοιαζε με αυτή των αντιπάλων τους πριν από δύο 24ωρα. Οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν διαφορά ακόμη και 8 πόντους (27-19), αλλά προς το τέλος της δεύτερης περιόδου η αστοχία τους και το τρίποντο του Μπράμος στα 2.9'' πριν το ημίχρονο διαμόρφωσε το 29-31 (σκορ πρώτου μέρους).

Α1 Μπάσκετ (πλέι οφ): Δεύτερος τελικός Παναθηναϊκού - Ολυμπιακού

Ο τρίτος τελικός ήταν πραγματικό ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει ρυθμούς στην 3η περίοδο, αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης να κρατούν το προβάδισμα. Με βροχή τριπόντων από Κατσίβελη (2) και Μπράμος, Ούκιτς το ματς ήρθε σε απόλυτη ισορροπία (41-41) πέντε λεπτά πριν το τέλος του 10λεπτου.

Ο Παναθηναϊκός μετά το 15-14 της πρώτης περιόδου, πέρασε μπροστά με 45-43 περίπου 2.5 λεπτά πριν το τελος του τρίτου 10λεπτου, ενώ με τρίποντο του Γκιστ η διαφορά ανέβηκε στο +5 (48-43). Με σερί 11-0 το σκορ έγινε 52-43 για να κλείσει η περίοδος στο +8 για τους «πράσινους» (53-45)

Πιο ψύχραιμος στα τελευταία κρίσιμα λεπτά ο Παναθηναϊκός, ξέφυγε με 10 πόντους (60-50) και κατάφερε να πανηγυρίσει μία τεράστια νίκη, χάρη στην οποία έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών και είναι, πλέον, το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου.

Κορυφαίος των νικητών ο Ρόκο Λένι Ούκιτς που τελείωσε το ματς με 17 πόντους, ενώ καθοριστική ήταν και η συμβολή του Ραμέλ Κάρι με 8. Σε χαμηλά νούμερα κυμάνθηκε και πάλι επιθετικά ο Ολυμπιακός. Ο Σπανούλης έμεινε στους 12 πόντους (μόλις 4 στο δεύτερο μέρος), ενώ Χάινς και Κατσίβελης έκλεισαν τον αγώνα πετυχαίνοντας από 8 πόντους.

Αξίζει να επισημανθεί ότι ο Ολυμπιακός, σε σχέση με το παιχνίδι της περασμένης Τετάρτης πέτυχε ένα πόντο περισσότερο (52 έναντι 51),ενώ ο Παναθηναϊκός ένα λιγότερο από τη νίκη του στο ΣΕΦ (63 έναντι 64).