Στον τελικό ο Ολυμπιακός, 3-0 το Ρέθυμνο

Δευτέρα, 03 Ιουνίου 2013 18:13
UPD:18:49
ΙCON PRESS /ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στοο 3-0 επί των αντιπάλων τους επικρατώντας με 80-67 στο «Βενετόκλειο» γυμναστήριο.

Ο Ολυμπιακός έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό του φετινού πρωταθλήματος της Α1, μετά την τρίτη συνεχή νίκη επί του Ρεθύμνου. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στοο 3-0 επί των αντιπάλων τους επικρατώντας με 80-67 και στο «Βενετόκλειο» γυμναστήριο και περιμένουν, με πλεονέκτημα έδρας, τον αντίπαλο που θα προκύψει από το ζεύγος Παναθηναϊκός-Πανιώνιος.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 31-46, 53-64, 67-80

Με τον Κατσίβελη να «μπλοκάρει» την αντίπαλη περιφέρεια, τον Σπανούλη να δημιουργεί και τον Πρίντεζη να σκοράρει, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 15-2 πριν συμπληρωθούν τα μισά του πρώτου δεκάλεπτου, για να φτάσει λίγο αργότερα στο 20-5.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης επέτρεψε στον Γιώργο Μπαρτζώκα να κάνει εκτενές ροτέισον, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του. Το σκορ έγινε 37-21, η διαφορά έπεσε εν συνεχεία στους 10 (37-27) μετά το αντιαθλητικό του Γκετσεβίτσιους στον Πέτγουεϊ, αλλά με νέο σερί 7-0 οι φιλοξενούμενοι έφτασαν εκ νέου στο +17 (44-27), για να προηγηθούν στο ημίχρονο 46-31.

Η χαλαρότητα που επέδειξαν οι «ερυθρόλευκοι» στο ξεκίνημα της επανάληψης σε συνδυασμό με την προσπάθεια των γηπεδούχων να επιστρέψουν, έριξε τη διαφορά στους 4 πόντους (47-43) στα μισά του 3ου δεκάλεπτου, ύστερα από την τεχνική ποινή στον Παπανικολάου.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά συντηρήθηκε σταθερά πέριξ των 14 πόντων, αφού ο ΑΓΟΡ δεν μπορούσε να πλησιάσει αρκετά για να ελπίζει στην ανατροπή. Ως εκ τούτου, ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στη νίκη και την πρόκριση στον τελικό με 80-67, ενώ το Ρέθυμνο θα παίξει για τις θέσεις 3-4 με μειονέκτημα έδρας.