«Πάτησε γκάζι» κι έκανε το 2-0 ο Ολυμπιακός

Παρασκευή, 31 Μαΐου 2013 19:50
UPD:19:59
ICON PRESS /ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΑΛΤΑΣ

Οι «ερυθρόλευκοι», πλέον, βρίσκονται «αγκαλιά» με την πρόκρισή τους στους τελικούς, καθώς θέλουν άλλη μία νίκη για να φτάσουν τις τρεις που απαιτούνται για να διεκδικήσουν κι εφέτος τον τίτλο στην Α1.

Ο Ολυμπιακός «πάτησε γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε με 87-72 του Ρεθύμνου στο ΣΕΦ κι έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών της Α1.

Όπως και στον πρώτο ημιτελικό της περασμένης Τετάρτης, έτσι και σήμερα, οι Κρητικοί κόντραραν τον Ολυμπιακό για 20 λεπτά. Το 40-36 του πρώτου ημιχρόνου δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τους πρωταθλητές Ευρώπης, που μπήκαν αποφασισμένοι στην 3η περίοδο και σιγά-σιγά πήραν τη διαφορά που τους επέτρεψε να φτάσουν σε μία ακόμη νίκη μέσα στην έδρα τους.

Η σειρά μεταφέρεται στην έδρα του ΑΓΟΡ, την προσεχή Δευτέρα (3/06). Με νίκη ο Ολυμπιακός θα κάνει το sweep και θα περάσει στους τελικούς, ενώ η κρητική ομάδα θα προσπαθήσει να μειώσει σε 2-1 και να δώσει νέο ενδιαφέρον.

Οι Παπανικολάου και Πρίντεζης με 19 και 15 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, ενώ ο Σπανούλης πρόσθεσε άλλους 12. Κορυφαίος του Ρεθύμνου ήταν ο Ντούβνιακ με 21 πόντους, ενώ ο Χορν τελείωσε τον αγώνα με 13.