Η Ρεάλ αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό

Παρασκευή, 10 Μαΐου 2013 23:58
UPD:11/05/2013 10:51
REUTERS/SUZANNE PLUNKETT

Ο παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης Ροντρίγκεζ πανηγυρίζει κατά τη διάρκεια του αγώνα με την Μπαρτσελόνα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον τελικό της Ευρωλίγκας την Κυριακή. Η «βασίλισσα» επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 74-67 στον ισπανικό «εμφύλιο» και απέναντι στους «ερυθρόλευκους» θα διεκδικήσει τον ένατο τίτλο της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση της Ευρώπης, αλλά πρώτο μετά από  18 χρόνια (1995).

Τα δεκάλεπτα με πρώτη τη γηπεδούχο Μπαρτσελόνα: 18-11, 33-39, 51-48, 67-74

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 18-11 στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά με πρωτεργάτες τους Ροντρίγκεθ και Γιουλ στην επίθεση οι Μαδριλένοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 10-4 και μετέτρεψαν το 29-29 σε 39-33 στη λήξη του ημιχρόνου.

Σε αυτό το μικρό διάστημα ο Ροντρίγκεθ πρόλαβε να μοιράσει 6 ασίστ, ενώ η άμυνα ζώνης του Πάμπλο Λάσο κράτησε τους «μπλαουγκράνα» σε χαμηλά ποσοστά ευστοχίας.

YOUTUBE/EUROLEAGUE

Στην τρίτη περίοδο οι Καταλανοί βελτίωσαν την αμυντική λειτουργία τους και κράτησαν τη Ρεάλ στους 9 πόντους, περιορίζοντας τον Γιουλ. Ταυτόχρονα, με τον Ουέρτας να φτάνει τους 12 πόντους και τον Τόμιτς να κυριαρχεί στη ρακέτα έτρεξαν ένα σερί 7-0 και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι 51-48, από εκεί που έχαναν με 48-44.

Λίγο αργότερα ο Βραζιλιάνος γκαρντ βρήκε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Γιασικεβίτσιους και η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε στο 32' με 56-48, για να κάνει ο Ίνγκλις λίγο αργότερα το 61-52.

Ο Τσάβι Πασκουάλ τα είχε υπολογίσει όλα καλά, αλλά δεν είχε προβλέψει την «έκρηξη» του Ρέγες, ο οποίος στο επιμέρους 2-17 της Ρεάλ σημείωσε τους 11 ομάδας του, που προσπέρασε στο 38' με 69-63 για να φτάσει στο τελικό 74-67.