Μπάσκετ: Ο Προμηθέας «ξέρανε» την ΑΕΚ

Σάββατο, 06 Ιανουαρίου 2018 21:26
UPD:21:29
INTIME SPORTS/ΚΟΡΜΠΑΚΗ ΓΙΩΤΑ

O Προμηθέας δημιούργησε την έκπληξη στην 11η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, επικρατώντας με 69-66 της ΑΕΚ στην Πάτρα και σημειώνοντας την έβδομη φετινή νίκη του.

Ο Γκίκας με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, σημειώνοντας 10 σερί μετά το 56-64, για το 66-64. Στο τέλος, τη χαριστική βολή στην Ένωση έδωσε ο πρώην παίκτη της Μίλαν Μιλόσεβιτς, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ με λέι απ, στα 9 πριν τη λήξη.

Η ΑΕΚ πήγε με +5 στα αποδυτήρια (42-37), ήταν ανώτερη στην 3η περίοδο, με τον Λαρεντζάκη να αναλαμβάνει δράση και τον Χάρις σταθερή αξία στην επίθεση και πέρασε με 41-50, στο 23ο λεπτό.

Φαγιέ και Λίποβι μείωσαν σε 49-55 στο τέλος της τρίτης περιόδου, η Ένωση ήταν μπροστά 51-62 στις αρχές της 4ης περιόδου, αλλά το σερί του Γκίκα άλλαξε την κατάσταση και έφερε το 66-64.

Ακολούθησε μία εύστοχη βολή του Φαγέ, απάντησε με λέι απ ο Ντούσαν Σάκοτα (67-66), αλλά μετά το άστοχο τρίποντο του Γκίκα, δεν βρήκε στόχο ο Γκριν, ο Μιλόσεβιτς πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και με λέι απ στα 9΄΄ έγινε ο «ήρωας» της τελευταίας στιγμής για τους γηπεδούχους.