Απλά και άνετα ο Ολυμπιακός διέλυσε με 87-65 τον Πανιώνιο

Κυριακή, 31 Δεκεμβρίου 2017 15:40
UPD:15:58
INTIME SPORTS/ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Νικηφόρα έκλεισε το 2017 η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Η ήττα στο Κάουνας από την Ζαλγκίρις δεν επηρέασε καθόλου τους Πειραιώτες, που όταν αποφάσισαν να σοβαρευτούν έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ.

Ο Ολυμπιακός «πάτησε γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο και συνέτριψε με τον Πανιώνιο με 87-65 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Οι απουσίες που είχε σε ένα ακόμη ματς ο Ολυμπιακός (Μάντζαρης, Πρίντεζης, Αγραβάνης, Μιλουτίνοβ) φάνηκε να τον επηρεάζουν στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, διάστημα στο οποίο οι «κυανέρυθροι» ξεπέρασαν το αρχικό σοκ του 0-13 και κατάφεραν λίγο πριν το φινάλε της δεύτερης περιόδου να ισοφαρίσουν σε 41-41.

Το ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό στο +5 (50-45) και στο δεύτερο οι γηπεδούχοι «έσφιξαν» περισσότερο την άμυνά τους και πολύ γρήγορα πήραν διαφορά... νίκης. Οι «ερυθρόλευκοι» αύξησαν το ρεκόρ τους σε 8-2, ενώ για τους Νεοσμυρνιώτες η σημερινή ήταν η 9η ήττα σε 10 αγώνες.

Ο Τόμπσον με 24 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ από τον Πανιώνιο ξεχώρισε ο Κράβιτς με 13.