Μουντιάλ 2018: Επίδειξη δύναμης η Βραζιλία του Τίτε

Παρασκευή, 07 Οκτωβρίου 2016 12:51
UPD:12:52
REUTERS/RICARDO MORAES

«Άστραψε και βρόντηξε» πέντε φορές η Βραζιλία στο Νατάλ, συντρίβοντας με 5-0 τη Βολιβία για την προκριματική φάση του Μουντιάλ 2018, στην τρίτη συνεχή νίκη υπό την καθοδήγηση του Τίτε.

Η Σελεσάο τελείωσε το ματς από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε 4-0 με τα γκολ των Νεϊμάρ (11΄), Κουτίνιο (26΄), Φελίπε Λουίς (39΄) και Ζεσούς (44΄), για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Φιρμίνο στο 75΄.

Αντίθετα, η «αιώνια» αντίπαλος των «βερντεόρο», Αργεντινή, χωρίς τον Μέσι στη σύνθεσή της αναδείχθηκε ισόπαλη για δεύτερη στη σειρά συνάντηση, αυτή τη φορά στο Περού με 2-2 και υποχώρησε στην τρίτη θέση, όπου ισοβαθμεί με Ισημερινό και Κολομβία.

Η «αλμπισελέστε» προηγήθηκε με τον Φούνες Μόρι στο 16΄, οι «Ίνκας» ισοφάρισαν με τον Γκερέρο στο 58΄, ο Ιγκουαΐν έκανε το 2-1 για την ομάδα του Εντγκάρντο Μπάουσα, αλλά ο Κουέβα με πέναλτι στο 84΄ έδωσε το βαθμό στους γηπεδούχους.

Με γκολ του Καρδόνα στις καθυστερήσεις η Κολομβία έφυγε με «διπλό» (1-0) από την Παραγουάη, ο Ισημερινός νίκησε εύκολα με 3-0 (19΄ Βαλένσια, 23΄ Ραμίρες, 46΄ Καϊσέδο) την «αγνώριστη» Χιλή, ενώ η Ουρουγουάη παρέμεινε στην κορυφή νικώντας 3-0 τη Βενεζουέλα με σκόρερ τους Λοδέιρο (29΄) και Καβάνι (46΄, 79΄).

Η βαθμολογία (σε 9 αγώνες): Ουρουγουάη 19, Βραζιλία 18, Ισημερινός 16, Κολομβία 16, Αργεντινή 16, Παραγουάη 12, Χιλή 11, Περού 8, Βολιβία 7, Βενεζουέλα 2.