Champions League: Μεγάλη νίκη της Βόλφσμπουργκ

Τετάρτη, 17 Φεβρουαρίου 2016 23:41
UPD:23:45
EPA/MARIUS BECKER

Φωτογραφία από τον αγώνα.

Η Βόλφσμπουργκ έκανε από σήμερα βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ, μετά τη νίκη της στο Βέλγιο επί της Γάνδης με 3-2.

Πρωταγωνιστής της γερμανικής ομάδας ήταν ο διεθνής άσος της Τζούλιαν Ντράξλερ, ο οποίος «σκότωσε» την ψυχολογία των γηπεδούχων ανοίγοντας το σκορ στο 44ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 55΄ ο Ντράξλερ διπλασίασε όταν έκλεψε τη μπάλα, πέρασε με «ποδιά» τον Νίλσεν και την «έσκαψε» πάνω από τον Σελς σκοράροντας ένα απίθανο γκολ, ενώ στο 60΄ και ύστερα αοπό παράλληλη μπαλιά του Τρας, ο Κρούζε με προβολή ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3.

Οι Βέλγοι δεν είχαν πει όμως την τελευταία λέξη τους κι έτσι κατόρθωσαν να μειώσουν τη διαφορά σκοράροντας δύο γκολ, με τον αρχηγό Κουμς στο 81΄ και τον Κουλιμπαλί στο 89΄, δίνοντας πλέον μεγάλο ενδιαφέρον στη ρεβάνς της 8ης Μαρτίου, στη Γερμανία.