Ισόπαλο (0-0) το ντέρμπι της Θράκης

Κυριακή, 25 Οκτωβρίου 2015 19:11
UPD:19:14
ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Σε ένα από τα πιο φτωχά σε ποιότητα και φάσεις παιχνίδια των τελευταίων ετών στο πρωτάθλημα, Πανθρακικός και Ξάνθη αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής στη Super League.

Το πρώτο ημίχρονο στην Κομοτηνή ήταν από τα χειρότερα που έχουν παιχθεί μέχρι σήμερα στο φετινό πρωτάθλημα, αφού οι εκατέρωθεν κακές επιλογές, τα πολλά λάθη και η απουσία φάσεων χαρακτήρισαν το παιχνίδι.

Ένα σουτ του Νιέτο στο 21ο λεπτό που κατέληξε στην αγκαλιά του Αθανασιάδη ήταν η πρώτη υποφερτή προσπάθεια στην αναμέτρηση, για να χάσουν καλή ευκαιρία οι γηπεδούχοι στο 24΄, όταν ο Τσέναμο απέκρουσε εντυπωσιακά στη γωνία του την κεφαλιά του Ντιγκινί, ενώ στο 38΄ ο τερματοφύλακας της Ξάνθης επενέβη και σε σουτ του Χαβίτο.

Στο 59΄ και ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Λουσέρο ο Λισγάρας έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε εντυπωσιακά σε νέο κόρνερ, ενώ στο 74΄ ο Τσέναμο αποδείχθηκε «φύλακας άγγελος» της εστίας του κάνοντας νέα μεγάλη επέμβαση στην κοντινή κεφαλιά του Χασομέρη.