Πόλο: Ήττα στα πέναλτι από Ρωσία για την Εθνική Γυναικών

Κυριακή, 19 Ιουλίου 2015 14:26
UPD:14:58
koe.org.gr

Φωτογραφία αρχείου.

Με τον τελικό ανάμεσα στις Εθνικές ομάδες της Ελλάδας και της Ρωσίας ολοκληρώθηκε το μεσημέρι στο Καρπενήσι το τουρνουά ''Θέτις Καπ'', το οποίο κατάκτησαν στα πέναλτι, με 14-13, οι Ρωσίδες, καθώς η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε ισόπαλη 9-9.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε με ανύπαρκτη άμυνα στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα η Ρωσία να σημειώσει πέντε γκολ και να προηγηθεί 5-3, στη συνέχεια όμως οι διεθνείς αποφάσισαν να ''παίξουν'' και με επιμέρους σκορ 3-1 στο δεύτερο οκτάλεπτο έκλεισαν το ημίχρονο ισόπαλες με 6-6.

Από εκείνο το σημείο και ύστερα ο αγώνας εξελίχθηκε σε σούπερ ντέρμπι, αφού κανένα από τα δύο συγκροτήματα δεν κατόρθωσε να πάρει διαφορά και να τη συντηρήσει ως το τέλος, με αποτέλεσμα η κανονική διάρκεια του αγώνα να ολοκληρωθεί ισόπαλη και το παιχνίδι να οδηγηθεί στα πέναλτι, αφού οι αθλήτριες του Γιώργου Μορφέση δεν αξιοποίησαν την τελευταία επίθεση της συνάντησης.