Europa League: Με το ένα... πόδι τελικό η Σεβίλη, 3-0 τη Φιορεντίνα

Πέμπτη, 07 Μαΐου 2015 23:59
UPD:08/05/2015 00:02
REUTERS/MARCELO DEL POZO

Η Σεβίλη είναι η κάτοχος του Γιουρόπα Λιγκ και όπως όλα δείχνουν θα υπερασπιστεί τον τίτλο της, μετά τη νίκη με 3-0 στον πρώτο ημιτελικό αγώνα με τη Φιορεντίνα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Η πολύ ποιοτική ομάδα της Ανδαλουσίας ήταν καλύτερη και σαφώς πιο έμπειρη από τους «βιόλα», που πάντως έχασαν πρώτοι μεγάλη ευκαιρία στο 5ο λεπτό με τον Μάριο Γκόμες, όταν ο Γερμανός επιθετικός σούταρε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Ρίκο.

Η συνέχεια του αγώνα είχε πρωταγωνιστή τον Αλέιξ Βιδάλ, ο οποίος σκόραρε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και απλοποίησε στο μέγιστο βαθμό την κατάσταση για την ομάδα του Ουνάι Έμερι.

Ο Ισπανός ακραίος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 17ο λεπτό μετά από συνδυασμένη προσπάθεια των Βιτόλο, Ρέγιες, Μπάκα και πάσα του τελευταίου, ενώ διπλασίασε στο 52΄ όταν από ασίστ του Βιτόλο μπήκε στην περιοχή και προσποιούμενος σέντρα πλάσαρε τον Νέτο από πλάγια δεξιά θέση.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γκαμεϊρό στο 75΄, όταν ο Τρεμουλινάς «έκοψε» την μπάλα στον Βιδάλ κι εκείνος στον Γάλλο επιθετικό, που λίγο μετά την είσοδό του στο παιχνίδι έγραψε το 3-0. Ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη (14/5) στο «Αρτέμιο Φράνκι» της Φλωρεντίας.