Ισπανία: Νίκη μετά από 6 ματς η Σοσιεδάδ

Σάββατο, 02 Μαΐου 2015 00:24
UPD:15:56
EPA/JUAN HERRERO

Η ήττα για τους φιλοξενούμενους δεν ήταν καταστροφική, αλλά ταυτόχρονα σε καμία περίπτωση ούτε περνάει αψήφιστα.

Επέστρεψε στις νίκες η Σοσιεδάδ, αυτή την φορά με 3-0 επί της Λεβάντε, στην αναμέτρηση που έγινε στο «Ανοέτα» στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της πριμέρα ντιβιζιόν.

Μετά από 1.5 μήνα κι 6 ματς χωρίς επιτυχία, η ομάδα του Ντέβιντ Μόιες κατάφερε να «σπάσει το ρόδι» εναντίον της Λεβάντε, στην ενδεκάδα της οποίας ήταν σε όλο το 90λεπτο ο Λουκάς Βύντρα.

Οι Βάσκοι άνοιξαν στο σκορ στο 13΄ με το κοντινό πλασέ του Φινμπόγκασον, διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 51΄ με την κεφαλιά του Μπεργκάρα και στο τελευταίο λεπτό, ο Κάρλος Βέλα με εξαιρετικό φάουλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η ήττα για τους φιλοξενούμενους δεν ήταν καταστροφική, αλλά ταυτόχρονα σε καμία περίπτωση ούτε περνάει αψήφιστα. Η Λεβάντε βρίσκεται 6 βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε και χρειάζεται οπωσδήποτε άλλη μία νίκη για να αισθάνεται ήσυχη.