Η Τσέλσι πέρασε με τρίποντο από το Χαλ

Κυριακή, 22 Μαρτίου 2015 20:31
UPD:20:33
REUTERS/Andrew Yates

Οι «μπλε» προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 2-0 χάρις στα γκολ των Εντέν Αζάρ στο 2ο και Ντιέγκο Κόστα στο 9ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια επαναπαύθηκαν και παραλίγο να το πληρώσουν ακριβά, αφού η ομάδα του Στιβ Μπρους ισοφάρισε το ίδιο γρήγορα με τους Αχμέντ Μοχαμαντί στο 27΄ και Άμπελ Φερνάντες στο 29΄.

Με εκτός έδρας νίκη στο «Κίνγκστον Κομουνικέισονς» απάντησε η Τσέλσι στα τρίποντα των Μάντσεστερ Σίτι, Άρσεναλ και Γιουνάιτεντ, επικρατώντας (δύσκολα) της Χαλ με 3-2 και αυξάνοντας εκ νέου τη διαφορά από τους δεύτερους «πολίτες» στους έξι βαθμούς, ενώ έχουν και παιχνίδι λιγότερο.

Ο Τιμπό Κουρτουά κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι κάνοντας τριπλή απόκρουση (!) στο 70΄ σε διαδοχικά σουτ των Μοχαμαντί, Λίβερμορ και Ερνάντες, για να λυτρώσει τον Ζοζέ Μουρίνιο μια αλλαγή, ο Λοΐκ Ρεμί, που σκόραρε στο 77΄ στην πρώτη επαφή του με την μπάλα.

Την ίδια ώρα η Έβερτον περνούσε επίσης νικηφόρα με 2-1 από το «Λόφτους Ρόουντ» απέναντι στην ΚΠΡ με τα γκολ των Σίμους Κόλμαν (18΄) και Άαρον Λένον (77΄), ενώ οι γηπεδούχοι, που παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού, είχαν ισοφαρίσει με τον Εντουάρντο Βάργκας στο 65ο λεπτό.