Νίκη Γιουνάιτεντ στο «Άνφιλντ» με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Τζέραρντ

Κυριακή, 22 Μαρτίου 2015 17:55
UPD:17:59
REUTERS/Phil Noble

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θύμισε κάτι από τις καλές ημέρες του (όχι μακρινού) παρελθόντος της απόψε στο «Άνφιλντ», όπου επιβλήθηκε της Λίβερπουλ με 2-1 στο ντέρμπι της 30ής αγωνιστικής και παρέμεινε στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης, από την οποία απέχει δύο βαθμούς.

Θετικός πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Χουάν Μάτα, που σημείωσε και τα δύο τέρματα της ομάδας του στο 14ο και 59ο λεπτό, το δεύτερο με εκπληκτικό ψαλίδι, αρνητικός ο Στίβεν Τζέραρντ, τον οποίο ο Μπρένταν Ρότζερς πέρασε αλλαγή στο ξεκίνημα της επανάληψης, στη θέση του Άνταμ Λαλάνα.

Στο τελευταίο ντέρμπι πριν την αναχώρησή του για τις ΗΠΑ και το MLS ο αρχηγός των «κόκκινων» αποβλήθηκε 48 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι (!!), καθώς ο Μάρτιν Άτκινσον τον έστειλε στα αποδυτήρια επειδή πάτησε τον Άντερ Ερέρα στον αστράγαλο.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι γηπεδούχοι δεν παράδωσαν τα όπλα και μείωσαν με τον Ντάνιελ Στάριτζ στο 69΄, αλλά δεν κατόρθωσαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης

Στις καθυστερήσεις ο Σιμόν Μινιολέ απέκρουσε το πέναλτι του Γουέιν Ρούνεϊ, σε πολύ αυστηρή απόφαση του διαιτητή πάντως (μαρκάρισμα του Τσαν στον Μπλιντ), ενώ στην τελευταία φάση του αγώνα δημιουργήθηκε ένταση ανάμεσα στον Μάρτιν Σκρτελ και τον Νταβίδ Ντε Χέα, καθώς με μια «βρώμικη» ενέργεια ο Σλοβάκος αμυντικός πάτησε τον Ισπανό τερματοφύλακα, που είχε ήδη μαζέψει την μπάλα.

Οι «κόκκινοι διάβολοι», που κατέχουν την τέταρτη θέση, αποσπάστηκαν πέντε βαθμούς (59 - 54) από την (πέμπτη) Λίβερπουλ κι έκαναν σημαντικό βήμα για την επιστροφή τους στο Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ οι «κόκκινοι» νιώθουν πια την ανάσα των Σαουθάμπτον και Τότεναμ, που βρίσκονται στους 53 βαθμούς.