Μάχη Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ για τη δεύτερη θέση

Σάββατο, 21 Μαρτίου 2015 19:30
UPD:22:35
REUTERS/Darren Staples

Οι «πολίτες», που έχουν πια ως βασικό στόχο την προάσπιση της δεύτερης θέσης, είχαν «ήρωα» τον Μπονί, ο οποίος μόλις στο 2ο λεπτό κέρδισε την αποβολή του Ντόουσον, ενώ στο 27΄ σκόραρε το πρώτο γκολ του για τη Σίτι ανοίγοντας το σκορ, για να ακολουθήσουν τα τέρματα των Φερνάντο στο 41΄ και Νταβίντ Σίλβα στο 77΄.

Ο αποκλεισμός από την Μπαρτσελόνα στο Τσάμπιονς Λιγκ και η τελευταία ήττα στο πρωτάθλημα από την Μπέρνλι δεν πτόησαν τη Μάντσεστερ Σίτι, που επέστρεψε στις νίκες με το «καθαρό» 3-0 επί της Γουέστ Μπρομ.

Την ομάδα του Μάντσεστερ ακολουθεί κατά πόδας ή αλλιώς σε απόσταση ενός βαθμού (61 - 60) η Άρσεναλ, που με δύο γκολ του Ζιρού στο 24ο και 28ο λεπτό νίκησε 2-1 τη Νιούκαστλ (49΄ Σισοκό) στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ».

Ο Χάρι Κέιν, από την πλευρά του, βάλθηκε να δικαιώσει τον Ρόι Χότζσον για την κλήση του στην Εθνική Αγγλίας και με ακόμη μία μαγική εμφάνιση φέτος, οδήγησε την Τότεναμ στη νίκη με 4-3 επί της Λέστερ.

Ο 21χρονος επιθετικός έκανε χατ-τρικ (6΄, 13΄, 63΄ πέναλτι) στο θεαματικότερο παιχνίδι της 30ής αγωνιστικής και εκτόξευσε τις μετοχές του στο ποδοσφαιρικό χρηματιστήριο, απέναντι στην ομάδα που πέτυχε τρία ( 38΄ Βαρντί, 50΄ Μόργκαν, 90΄ Νάτζεντ) αλλά σκόραρε... τέσσερα γκολ, αφου το τέταρτο των «πετεινών» προήλθε από τα... φίλια πυρά του Σλαπ στην εστία της ομάδας του.