Γερμανία: Συνεχίζεται το... πάρτι της Μπάγερν

Σάββατο, 14 Μαρτίου 2015 18:23
UPD:18:26
REUTERS/FABIAN BIMMER

Μετά από 25 αγωνιστικές η Μπάγερν ξέφυγε 14 βαθμούς από τη Βόλφσμπουργκ, που παίζει αύριο με την Φράιμπουργκ, αλλά και να νικήσουν οι «λύκοι» είναι τέτοια η διαφορά που χωρίζει τις δύο ομάδες που δεν καλύπτεται.

Ούτε στη Βρέμη σταμάτησε το... τρένο της Μπάγερν (0-4), με την υπόθεση τίτλος να μοιάζει, πλέον... παιχνιδάκι για το συγκρότημα του Πεπ Γκουαρντιόλα.

Οι Βαυαροί αυτή την φορά έπαιξαν με... σβηστές τις μηχανές τους. «Καθάρισαν» από το πρώτο κιόλας ημίχρονο τη Βέρντερ μέσα στην έδρα της, με τα γκολ των Μίλερ και Αλάμπα, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο απλά... συμμετείχαν, πετυχαίνοντας δύο ακόμη τέρματα με το Λεβαντόφσκι στο 76΄ και στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Πάντερμπορν και Αμβούργο ηττήθηκαν από τις Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (0-4) και Χοφενχάιμ (0-3) εκτός έδρας, με αποτέλεσμα η μεν Πάντερμπορν να παραμείνει στη ζώνη του υποβιβασμού και η ομάδα του Βορρά να βρίσκεται οριακά πάνω από την τριάδα του υποβιβασμού.

Οκτώ λεπτά πριν τη λήξη του ματς ο Γκένκι Χαραγκούτσι έβαλε μπροστά την Χέρτα στην αναμέτρηση με τη Σάλκε, αλλά ο Ματίπ στην εκπνοή του ματς ισοφάρισε (2-2) κι έτσι η ομάδα του Βερολίνου έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να κάνει το πιο αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στη μπουντεσλίγκα. Ο Μπεν-Χατίρα είχε ανοίξει το σκορ για τους «πρωτευουσιάνους», ενώ για τους «βασιλικούς μπλε» ισοφάρισε προσωρινά ο Ζάνε.

Με τέρματα των Οκαζάκι στο πρώτο μέρος και Κου στο 90΄ η Μάιντς πέτυχε τεράστιο «διπλό» στην έδρα της Άουγκσμπουργκ και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.