Βραδιά των «μεγάλων» στην πρέμιερ λιγκ

Πέμπτη, 05 Μαρτίου 2015 00:38
UPD:00:44
REUTERS/Action Images via Reuters

Στη διεκδίκηση της πρώτης τετράδας παραμένει η Τότεναμ που νίκησε 3-2 (7΄ Σαντλί, 51΄ Μέισον, 60΄ Τάουνσεντ - 19΄ Κι, 89΄ Σίγκουρντσον), σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε από την κατάρρευση του Γκομίς στο 8ο λεπτό.

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην πρέμιερ λιγκ, τουλάχιστον για τις πρώτες οκτώ θέσεις της κατάταξης, αφού όλες οι ομάδες που τις καταλαμβάνουν προχώρησαν με νίκες στην 28η αγωνιστική.

Ωφελημένη, βεβαίως, η πρωτοπόρος Τσέλσι, που με γκολ του Αζάρ στο 22ο λεπτό νίκησε εκτός έδρας τη Γουέστ Χαμ 1-0 και διατήρησε τη διαφορά από τη δεύτερη Μάντσεστερ Σίτι στους πέντε βαθμούς (63 - 58), έχοντας και παιχνίδι λιγότερο.

Οι «πολίτες» από την πλευρά τους νίκησαν 2-0 στο «Έτιχαντ» τη Λέστερ με τέρματα των Νταβίντ Σίλβα (45΄+) και Μίλνερ (88΄). Η Άρσεναλ, που διατηρείται τρίτη, νίκησε 2-1 στο «Λόφτους Ρόουντ» την ΚΠΡ με γκολ των Ζιρού (64΄), Σάντσες (69΄), ενώ για τους Ρέιντζερς μείωσε στο 82΄ ο Όστιν

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρήκε το γκολ της νίκης στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» απέναντι στη Νιούκαστλ μόλις στο 89ο λεπτό με τον Γιανγκ, με τον Γιόνας Γκουτιέρες να αποθεώνεται στην πρώτη εμφάνισή του (αλλαγή στο 64΄) με τους «ανθρακωρύχους» μετά τον Οκτώβριο του 2013 και το πρόβλημα υγείας που αντιμετώπισε.

Ο Γάλλος επιθετικός των «κύκνων» έπεσε στο χορτάρι χωρίς να έχει κάνει επαφή ή να έχει δεχθεί κάποιο μαρκάρισμα από αντίπαλο, τού παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες (είχε τις αισθήσεις του) και στη συνέχεια διακομίστηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις.

Νίκη και για τη Λίβερπουλ, που επιβλήθηκε 2-0 (29΄ Χέντερσον, 51΄ Στάριτζ) της Μπέρνλι στο «Άνφιλντ» και καταδιώκει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την τέταρτη θέση, ενώ η Στόουκ επικράτησε της Έβερτον 2-0 με σκόρερ τους Μόουζες στο 34ο και Ντιούφ στο 85ο λεπτό.