Europa League: Όλα ανοιχτά εν όψει ρεβάνς

Παρασκευή, 20 Φεβρουαρίου 2015 00:23
UPD:00:24
ICON/ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Σε πλήρη αντίθεση με τις αποψινές αναμετρήσεις του Γιουρόπα Λιγκ που ξεκίνησαν στις 20:00 και οι οποίες σχεδόν στο σύνολό τους έδωσαν φαβορί ενόψει των αγώνων ρεβάνς, εκείνες των 22:05 άφησαν «ορθάνοιχτους» λογαριασμούς για τους επαναληπτικούς της φάσης των «32».

Είναι χαρακτηριστικό ότι από τις οκτώ στις τρεις συναντήσεις υπήρξε ισοπαλία, ενώ στις υπόλοιπες πέντε η νίκη κρίθηκε στο ένα γκολ κι αυτό το στοιχείο προοιωνίζεται εξαιρετικά ενδιαφέροντες αγώνες την επόμενη Πέμπτη (26/2).

Στο πιο συναρπαστικό παιχνίδι Σέλτικ και Ίντερ αναδείχθηκαν ισόπαλες 3-3 στη Γλασκόβη, με τους Ιταλούς να προηγούνται 2-0 και 3-2 αλλά να ισοφαρίζονται στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο μέχρι πριν από λίγο καιρό θεωρούμενος ως περίπου «ξένο σώμα» στη Λίβερπουλ, Μάριο Μπαλοτέλι, έδωσε ακόμη μία νίκη στους «κόκκινους», ενώ η Γκινγκάμπ επικράτησε με ανατροπή της Ντιναμό Κιέβου, που όμως έπαιζε με 9 παίκτες πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

• Σεβίλη-Γκλάντμπαχ 1-0 (70΄ Ιμπόρα)
  • Άγιαξ-Λέγκια Βαρσοβίας 1-0 (35΄ Μίλικ)
  • Άντερλεχτ-Ντιναμό Μόσχας 0-0
  • Γκινγκάμπ-Ντιναμό Κιέβου 2-1 (72΄ Μποβί, 75΄ Ντιαλό - 19΄ Βελόσο)
  • Βιγιαρεάλ-Σάλτσμπουργκ 2-1 (32΄ Ούτσε, 54΄ Τσερίσεφ - 48΄ πεν. Σοριάνο)
  • Λίβερπουλ-Μπεσίκτας 1-0 (85΄ πεν. Μπαλοτέλι)
  • Τότεναμ-Φιορεντίνα 1-1 (6΄ Σολδάδο - 36΄ Μπασάντα)
  • Σέλτικ-Ίντερ 3-3 (24΄, 26΄ Αρμστρονγκ, 90΄+ Γκουϊντέτι - 4΄ Σακίρι, 13΄, 45΄ Παλάσιο)