Μπάσκετ: «Προπόνηση» Παναθηναϊκού με Τρίκαλα

Τετάρτη, 18 Φεβρουαρίου 2015 21:08
UPD:21:12
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε με... άνεση την υποχρέωση απέναντι στα Τρίκαλα, των οποίων επικράτησε στο ΟΑΚΑ με 107-76 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Ύστερα από ένα πολύ θεαματικό πρώτο δεκάλεπτο, που βρήκε τους γηπεδούχους να το κλείνουν με 32-26, οι «πράσινοι» διέλυσαν την περιφερειακή άμυνα των Θεσσαλών με «βροχή» τριπόντων.

Με 4/5 από τα 6.75 η ομάδα του Ντούσαν Ιβάνοβιτς έστειλε τη διαφορά στο +20 (52-32) στο 17΄ κι έκλεισε το ημίχρονο στο +16 (56-40).

Ταυτόχρονα, με απόλυτη κυριαρχία στον... αέρα (33 - 19 τα ριμπάουντ ως το 30΄) και 11/23 τρίποντα ο Παναθηναϊκός έκανε... πάρτι απέναντι σε μια ομάδα που ούτε πίστευε ούτε μπορούσε, έφτασε στο +25 στο 29ο λεπτό (85-60) και τελείωσε το παιχνίδι αρκετή ώρα πριν αυτό λήξει.