Μπάσκετ: Άνετο πέρασμα του Ολυμπιακού στη Ρόδο, 88-64, τον Κολοσσό

Κυριακή, 15 Φεβρουαρίου 2015 17:11
UPD:17:15
INTIME SPORTS/ΖΑΜΠΕΤΟΥΛΑΣ ΧΑΡΗΣ

Όπως αναμενόταν οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στο παρκέ από τα πρώτα λεπτά, ξέφυγαν με 20 πόντους στο πρώτο μέρος (28-48) και το δεύτερο μισό της αναμέτρησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Την 15η νίκη του σε 16 αγώνες πέτυχε σήμερα ο Ολυμπιακός, αυτή την φορά επί του Κολοσσού στη Ρόδο με 88-64.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου απέδειξε ότι διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας και, πλέον, περιμένει την αυριανή μάχη, ΑΕΚ-Παναθηναϊκός, για να δει εάν θα παραμείνει στην κορυφή με ένα βαθμό διαφορά από τους «πράσινους» ή, θα ξεφύγει με 2 (σε περίπτωση ήττας του «τριφυλλιού») και ουσιαστικά θα «κλειδώσει» την πρωτιά της κανονικής περιόδου και το πλεονέκτημα έδρας σε όλη τη σειρά των πλέι οφ.

Κορυφαίος των Πειραιωτών ήταν ο Βασίλης Σπανούλης με 20 πόντους (4/6τρ.) και 4 ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν κι ο Τρεμέλ Ντάρντεν που «φόρτωσε» το αντίπαλο καλάθι με 14 πόντους (4/7τρ.).