Σούπερ Λίγκα: Σπουδαίο «διπλό» στους «Ζωσιμάδες» ο Λεβαδειακός (0-4)

Τετάρτη, 03 Δεκεμβρίου 2014 21:50
UPD:21:53
EUROKINISSI/Leonidas Bakolas

Φάση του αγώνα.

Μεγάλη νίκη, την πρώτη μακριά από τη Λιβαδειά, πέτυχε ο Λεβαδειακός επί του ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» με 4-0, στο πλαίσιο της εξ αναβολής 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Μετά από ένα σερί ανεπιτυχών αποτελεσμάτων η ομάδα του Σάββα Παντελίδη κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» σε μία δύσκολη έδρα κι απέναντι σε μία ομάδα που προερχόταν από σερί πέντε αγώνων χωρίς ήττα (3 νίκες, 2 ισοπαλίες).

Η ανωτερότητα των φιλοξενούμενων στα πρώτα 45 λεπτά επιβραβεύτηκε με δύο γκολ. Αφού απείλησαν στο 12΄ με τον Ορτέγκα και στο 28΄ με τον Μαχαίρα, στο 38΄ ο Τομάς με κεφαλιά, μετά από σέντρα του Κονέ πέτυχε το 0-1.

Πέντε λεπτά μετά (43΄) οι Βοιωτοί πέτυχαν και δεύτερο γκολ, πάλι από προσπάθεια του Κονέ, με σκόρερ αυτή την φορά το Μάντζιο με σουτ (0-2).

Η «σεμνή τελετή έβαλε τέλος» στο 61΄, όταν ο Μιλοσάβλιεβ πλάσαρε το Βελλίδη κι έκανε το 0-3. Δε σταμάτησε εκεί ο Λεβαδειακός, καθώς στο 68΄ από το τραγικό λάθος της άμυνας του ΠΑΣ ο Μάντζιος σα σε προπόνηση ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0!