«Αφεντικό» στη Σούπερ Λίγκα ο ΠΑΟΚ με «τεσσάρα» στη Βέροια

Κυριακή, 26 Οκτωβρίου 2014 19:11
UPD:19:29
MOTIONTEAM/ΒΑΣΙΛΗΣ ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ

Ως είθισται στους εντός έδρας αγώνες του, ο «Δικέφαλος» ξεκίνησε πολύ δυνατά και πίεσε το συγκρότημα της Ημαθίας χάνοντας τρεις κλασικές ευκαιρίες στα πρώτα επτά λεπτά!

Απολαυστικός για ακόμη ένα φετινό παιχνίδι ο ΠΑΟΚ, νίκησε 4-1 την Βέροια στο ντέρμπι κορυφής που διεξήχθη στο γήπεδο της Τούμπας και εδραίωσε την παραμονή στην πρώτη θέση της Σούπερ Λίγκας αποκτώντας διαφορά τεσσάρων βαθμών από τη «βασίλισσα του βορρά».

Αρχικά ο Κίτσιου απέναντι στον Καντιμοίρη καθυστέρησε και κόπηκε, ενώ στη συνέχεια ο Έλληνας τερματοφύλακας έκανε μεγάλες αποκρούσεις σε «ψαλίδι» του Αθανασιάδη και πλασέ του Μακ από το ύψος του πέναλτι.

Στο 19΄ ο Μακ γύρισε έξοχα την μπάλα αλλά Σαλπιγγίδης και Αθανασιάδης απέτυχαν να τη σπρώξουν από κοντά στα δίχτυα, όμως στο 25΄ από δημιουργός ο Σλοβάκος έγινε σκόρερ κάνοντας το 1-0, μετά από «συστημένη» σέντρα του Σαλπιγγίδη.

Στο 42΄ ο ΠΑΟΚ εξασφάλισε, ουσιαστικά, τη νίκη φτάνοντας στο 2-0, όταν ο Μακ που ήταν μέσα σε όλους τους «κινδύνους» για την εστία της Βέροιας έκανε την ασίστ και ο Σαλπιγγίδης σκόραρε.

Στο 57΄ ο Κάτσε με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή «έγραψε» το 3-0, ενώ στο 79΄ ο Αθανασιάδης έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα με υπέροχο εναέριο σουτ, στη σέντρα του Ρατς, για να μειώσει σε 4-1 ο Μπεν στο 83΄, από πάσα του Κάμπορα.