Σάββατο, 16 Αυγούστου 2014 23:31
UPD:17/08/2014 16:36
EPA/TOLGA BOZOGLU

Σε σύγκριση με τα προηγούμενα φιλικά που έδωσαν οι Πειραιώτες στο αποψινό παρουσίασαν αρκετά αμυντικά κενά, ενώ δεν ήταν ιδιαίτερα δραστήριοι και στον επιθετικό τομέα.

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Φενερμπαχτσέ στην Κωνσταντινούπολη, στο τελευταίο φιλικό προετοιμασίας των «ερυθρόλευκων» ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας.

Και τα τρία γκολ  της φιλικής συνάντησης προήλθαν από εκετλέσεις φάουλ. Στο 35΄ ο Ερκίν νίκησε το Ρομπέρτο έξω από την περιοχή (1-0), ενώ το ίδιο έκανε και ο Εμρέ στο 81΄. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χολέμπας.

Στα θετικά για τους «ερυθρόλευκους» ήταν η σπουδαία εμφάνιση του Ρομπέρτο, ο οποίος μπορεί να δέχτηκε δύο γκολ από ισάριθμες εκτελέσεις φάουλ, αλλά τουλάχιστον, σε άλλες τρεις περιπτώσεις απεσόβησε τα χειρότερα για την ομάδα του. Θετική ήταν και η παρουσία του Κασάμι στη μεσαία γραμμή, ενώ ντεμπούτο έκανε και ο Αφελάι, που ήταν αρκετά ορεξάτος.

Δύο φορές στη διάρκεια του αγώνα ο διαιτητής αναγκάστηκε να διακόψει το φιλικό, προκειμένου οι παίκτες να δροσιστούν λόγω της υψηλής θερμοκρασίας.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί (62’ Σαλίνο), Μποτία, Αμπιντάλ (46’ Παπαδόπουλος), Μαζουάκου, Εντινγκά (46’ Ντοσεβί), Κασάμι, Μπουχαλάκης (62’ Χολέμπας), Γκαζαριάν (62’ Σάμαρης), Φουστέρ (46’ Σαβιόλα), Διαμαντάκος (62’ Αφελάι)