Ευρωπαϊκό Υγρού Στίβου: Δέκατος ο Φωκαΐδης στα 5 χλμ.

Τετάρτη, 13 Αυγούστου 2014 16:43
UPD:16:49
EPA/ANDREU DALMAU

Οι Έλληνες αθλητές (από αριστερά) Σπύρος Γιαννιώτης, Κέλλυ Αραούζου και Αντώνης Φωκαΐδης στο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου της Βαρκελώνης (φωτογραφία αρχείου).

Την 10η θέση στο αγώνισμα των 5χλμ ανοιχτής θάλασσας του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος υγρού στίβου, που διεξάγεται στο Βερολίνο, κατάκτησε ο Αντώνης Φωκαΐδης.

Μετά την Κέλλυ Αραούχου, που τερμάτισε στην 8η θέση, ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν 10ος με χρόνο 55:08. Στην πρώτη θέση τερμάτισε ο Βρετανός Ντάνιελ Φογκ, με χρόνο 53:41.4, στη δεύτερη θέση ο Γερμανός Ρομπ Μούφελς, με επίδοση 54:01.8, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ένας ακόμα Γερμανός, ο Τόμας Λουρζ, με χρόνο 54:02.8

Το αυριανό πρόγραμμα περιλαμβάνει τέσσερις ελληνικές συμμετοχές στο ίδιο αγώνισμα. Την αρχή θα κάνουν στις 11:00 οι  Σπύρος Γιαννιώτης, Αντώνης Φωκαΐδης και Γιώργος Αρνιακός στα 10χλμ ανδρών, με τον πρώτο να αποτελεί τη μεγάλη ελπίδα της χώρας για μετάλλιο, ενώ στις 14:30, η Κέλλυ Αραούζου θα «τρέξει» στην κούρσα των 5χλμ γυναικών.