Πόλο: Έκτη στην Ευρώπη η Εθνική Γυναικών

Πέμπτη, 24 Ιουλίου 2014 17:32
UPD:17:36

Την έκτη θέση κατέλαβε η Εθνική Γυναικών στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, μετά την ήττα από τη Ρωσία στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-6.

Σε έναν αγώνα χωρίς ουσιαστικό κίνητρο όπως ήταν αυτός, αφού αμφότεροι οι αντίπαλοι είχαν χάσει την είσοδο στην τετράδα, τα δύο συγκροτήματα συμβάδιζαν στο πρώτο οκτάλεπτο, που έληξε 3-3.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ιαροντάικινα, Μπορίσοβα και Κρίμερ έδωσαν προβάδισμα τριών τερμάτων στη Ρωσία (6-3), προτού μειώσει η Ασημάκη, 41 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Περίπου τρία λεπτά πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου η Αβραμίδου έχασε πέναλτι. Λίγο αργότερα η ίδια μείωσε σε 5-6, αλλά η Προκόφιεβα κέρδισε πέναλτι από την Τσουκαλά και έδωσε ξανά προβάδισμα με διαφορά δύο γκολ στη Ρωσία (7-5), διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.