Πόλο: Αποκλεισμός από τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού για τις Γυναίκες

Τρίτη, 22 Ιουλίου 2014 21:44
UPD:21:48
koe.org.gr

Η Εθνική Γυναικών αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Βουδαπέστης, καθώς ηττήθηκε με 11-9 στα πέναλτι από την Ιταλία.

Η κανονική διάρκεια έληξε ισόπαλη 7-7, σε έναν αγώνα δραματικό ως το τέλος του, στον οποίο η Ελλάδα ισοφάρισε στο τελευταίο δευτερόλεπτο με την Ασημάκη.

Στα πέναλτι όμως δεν στάθηκε τυχερή κι έτσι θα μείνει εκτός βάθρου μετά από δύο συνεχείς διοργανώσεις (2010, 2012), όταν είχε καταλάβει τη δεύτερη θέση. Η Εθνική θα παίξει την Πέμπτη 24 Ιουλίου (16:00) με τη Ρωσία σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-6.

Οι Ιταλίδες προηγήθηκαν στο δεύτερο οκτάλεπτο 5-4, αλλά οι παίκτριες του Γιώργου Μορφέση ισοφάρισαν στην αμέσως επόμενη περίοδο σε 6-6. Το φινάλε του αγώνα όμως ήταν… θρίλερ: δύο λεπτά πριν τη λήξη οι Ιταλίδες σκόραραν με την Γκαριμπότι, για να έχει ο αγώνας την εξέλιξη που προαναφέρθηκε.