Πόλο: Ήττα για τις Γυναίκες από Ολλανδία

Κυριακή, 20 Ιουλίου 2014 17:28
UPD:17:34
ΑΠΕ ΜΠΕ/ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΛΑΧΟΣ

Με ήττα ολοκλήρωσε η Εθνική Γυναικών τις υποχρεώσεις της στον Α΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε από την Ολλανδία 9-7 για την 3η και τελευταία αγωνιστική και κατέλαβε την τρίτη θέση στη βαθμολογία.

Η Εθνική θα αντιμετωπίσει την Τρίτη την ομάδα που θα τερματίσει δεύτερη στον Β΄ όμιλο σε «νοκ άουτ» αγώνα για την πρόκριση στους ημιτελικούς, ενώ η Ολλανδία κατάκτησε την πρώτη θέση και πέρασε απευθείας στους «4».

Οι Ολλανδέζες προηγήθηκαν 6-3 στο ημίχρονο, αλλά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η ελληνική ομάδα βελτίωσε την άμυνά της και ισοφάρισε σε 6-6 με ένα γκολ της Μανωλιουδάκη και δύο της Ρουμπέση.

Η Ολλανδία ξαναπήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με ισάριθμα γκολ της Κλάασεν, η Ρουμπέση μείωσε σε 8-7 δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα, αλλά η Κλάασεν διαμόρφωσε το τελικό 9-7 εννέα δευτερόλεπτα για το τέλος.