Μουντιάλ 2014: Κορυφαίο το γκολ του Τζέιμς Ροντρίγκες με Ουρουγουάη

Δευτέρα, 21 Ιουλίου 2014 22:50
UPD:22/07/2014 11:53
REUTERS/SERGIO MORAES

Ο 23χρονος μεσοεπιθετικός, που τότε ήταν παίκτης της Μονακό αλλά από αύριο θα ανήκει στη Ρεάλ Μαδρίτης, είχε σκοράρει στο 28ο λεπτό με απίστευτο εναέριο βολέ αφού κοντρόλαρε την μπάλα με το στήθος, ανοίγοντας το σκορ.

Το εκπληκτικό γκολ του Τζέιμς Ροντρίγκες στον αγώνα του Μαρακανά ανάμεσα στην Κολομβία και την Ουρουγουάη για τη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2014 ψηφίστηκε ως το κορυφαίο της διοργάνωσης από τους επισκέπτες της ιστοσελίδας της FIFA.

REUTERS/MICHAEL DALDER

Να σημειωθεί ότι ο αγώνας έληξε 2-0, με τον Ροντρίγκες να σκοράρει και πάλι στο 50΄. Δεύτερο καλύτερο γκολ ψηφίστηκε εκείνο του Ολλανδού Ρόμπιν φαν Πέρσι στο παιχνίδι με την Ισπανία (5-1) και τρίτο ακόμη ένα τέρμα του Ροντρίγκες, συγκεκριμένα δε αυτό στη νίκη με 4-1 επί της Ιαπωνίας.