Πόλο: Στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού η Εθνική Ανδρών

Σάββατο, 19 Ιουλίου 2014 17:29
UPD:17:32
ΑΠΕ ΜΠΕ/ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΛΑΧΟΣ

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά την ήττα της πρεμιέρας από το Μαυροβούνιο σημείωσε τρεις συνεχείς νίκες και θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις του στον όμιλο απέναντι στην Ιταλία, την προσεχή Δευτέρα (20:00).

Η Εθνική ομάδα των Ανδρών προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, που φιλοξενείται στη Βουδαπέστη, μετά τη νίκη με 10-9 επί της Ρουμανίας χάρις στο γκολ του Μυλωνάκη με τη λήξη του αγώνα, για την 4η αγωνιστική στον Α΄ όμιλο.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε να χάνει 3-0 ύστερα από μόλις 2,5 λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα, αλλά δύο γκολ του Βλαχόπουλου κι ένα του Φουντούλη έφεραν την ισοφάριση.

Ο Ντιακόνου έδωσε πάλι προβάδισμα στη Ρουμανία, αλλά με τέρματα των Δελακά και Γούνα η Εθνική προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, για να γίνει το 5-5 από τον Κρέτου στα 19΄΄ δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Η Εθνική βρέθηκε να χάνει με 9-8 δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος, αλλά το φινάλε ήταν εντυπωσιακό: η Ελλάδα ισοφάρισε 28΄΄ πριν τη λήξη με τον Μυλωνάκη στην κόντρα, στη συνέχεια ο Τσαλκάνης απέκρουσε το σουτ του Ράντου στα 8΄΄ και στην τελευταία επίθεση του αγώνα ο Μυλωνάκης και πάλι σκόραρε με τη λήξη.