Μπάσκετ Α1: Ο Παναθηναϊκός «σκούπισε» τον ΠΑΟΚ και παίζει τελικό με τον Ολυμπιακό

Δευτέρα, 19 Μαΐου 2014 21:54
UPD:22:22
EUROKINISSI/ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Φωτογραφία αρχείου.

Με διαφορά λίγης ώρας ο Παναθηναϊκός ακολούθησε τον Ολυμπιακό στον τελικό της Α1 Ανδρών, για 12η συνεχή χρονιά, καθώς οι «πράσινοι» έφτασαν στο 3-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ κερδίζοντας το αποψινό παιχνίδι της Πυλαίας με 72-65. Ο πρώτος τελικός θα διεξαχθεί την προσεχή Πέμπτη, 22 Μαΐου.

Το παιχνίδι κύλησε αμφίρροπο για μεγάλο διάστημα, καθώς οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ εναλλασσόμενες στην πρωτοπορία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με έξι πόντους (16-10) ενάμισι λεπτό πριν ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά με δύο τρίποντα των Κάρι και Διαμαντίδη ισοφάρισε.

Στο 14΄ ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να περάσει με 28-21, όμως η μακεδονική ομάδα έτρεξε σερί 11-0 με πρωτεργάτες τους Κούπερ και Μπόγρη, φτάνοντας στο υπέρ του 32-28 στο 17΄ και 35-30 λίγο αργότερα, αλλά δύο νέα τρίποντα του Κάρι έδωσαν στο ημίχρονο προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (35-36).

Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε σε ανάλογο ρυθμό και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, έχοντας τώρα βοήθεια από τους Γκιστ και Μπράμο, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στους 10 πόντους (45-55) δυόμισι λεπτά, πριν τη λήξη της τρίτη περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +11 (55-66) στο 34΄, οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στο 39΄ στους 6 (62-68) με τρίποντο του Πέιν και θα μπορούσαν να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο στα 43΄΄ πριν τη λήξη, αλλά αρχικά ο Χαραλαμπίδης αστόχησε σε τρίποντο και στη συνέχεια η προσπάθεια του Τσαϊρέλη κόπηκε.