Μπάσκετ Α1: Στον τελικό ο Ολυμπιακός

Δευτέρα, 19 Μαΐου 2014 20:12
UPD:20:43
EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στον τελικό της Α1 Ανδρών, επικρατώντας στη Νέα Σμύρνη με 93-90 του Πανιωνίου στην παράταση (79-79 κ.δ.) και φτάνοντας στο 3-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνάντησαν μεγάλη αντίσταση απόψε, σε αντίθεση με τους πρώτους δύο αγώνες, αλλά με τον Σπανούλη καθοριστικό από τα 6.75 στην εκπνοή του έξτρα πεντάλεπτου πήραν την ένατη συνεχή πρόκριση στα τελικά και περιμένουν το νικητή της σειράς Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο αντίπαλοι έδωσαν δυνατή μάχη, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 16-16 και το εικοσάλεπτο με 39-37 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Σίμονς έκανε πολύ καλό παιχνίδι σε αυτό το διάστημα, ενώ για τους «κυανέρυθρους» ήταν εξαιρετικοί οι Λάνγκφορντ και Ντούβνιακ.

Ένα ξέσπασμα του Πανιωνίου στην τρίτη περίοδο, που ευστόχησε σε συνεχή τρίποντα με τους ΜακΚόλουμ, Αθανασούλα και Λάνγκφορντ, επέτρεψε στους παίκτες του Σφαιρόπουλου να τρέξουν επιμέρους σκορ 21-9 και να προηγθούν με διαφορά 14 πόντων (60-46) στο 27ο λεπτό.

Οι «ερυθρόλευκοι», όμως, ανασυντάχθηκαν, πίεσαν πολύ και με Περπέρογλου, Ντάνστον πρωτεργάτες μείωσαν σε σε 60-55 στο 30΄. Με ΜακΚόλουμ και Μίλμπουρν η ομάδα της Νέας Σμύρνης βρέθηκε πάλι στο +10 (68-58 στο 33΄), αλλά τότε σήμανε η ώρα του Σπανούλη.

Με οκτώ προσωπικούς πόντους ο αρχηγός του Ολυμπιακού μείωσε σε 77-78 30΄΄ πριν τη λήξη. Ο Λάνγκφορντ είχε την ευκαιρία από τη γραμμή των βολών, πέτυχε όμως μόνο 1/2 και έδωσε την ευκαιρία στον Μάντζαρη να στείλει το παιχνίδι στην παράταση με λέι απ.

Εκεί ανέλαβε δράση ο Πρίντεζης, ο οποίος σκόραρε τους 9 από τους 17 συνολικά πόντους του και κράτησε την ομάδα του σταθερά μπροστά στο σκορ, με τον ΜακΚόλουμ να ισοφαρίζει σε 90-90 και τον Σπανούλη να σκοράρει με τη λήξη από τα 6.75, παρά την άμυνα του Λάνγκφορντ.