Μπάσκετ Α1: Δεύτερη νίκη για Παναθηναϊκό με ΠΑΟΚ

Πέμπτη, 15 Μαΐου 2014 21:18
UPD:23:13
EUROKINISSI/Costas Baltas

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 2-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ στη μεταξύ τους σειρά των ημιτελικών στην Α1, επικρατώντας και πάλι δύσκολα του «Δικέφαλου» στο ΟΑΚΑ, με 83-77.

Η πρόκριση στον τελικό κρίνεται στις τρεις νίκες, με τους «πράσινους» να επιδιώκουν το 3-0 την προσεχή Δευτέρα στην Πυλαία και τον ΠΑΟΚ, που έδειξε ότι έχει τις δυνατότητες, να στοχεύει στη μείωση.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το ίδιο δυνατά με τον προηγούμενο αγώνα τους στο ίδιο γήπεδο και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία του Παναθηναϊκού και την έλλειψη συγκέντρωσης των αντιπάλων τους, πήραν προβάδισμα από νωρίς και το διατήρησαν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Από το εις βάρος τους 13-9 στο 5ο λεπτό έτρεξαν σερί 8-0 και στο 9΄  προηγήθηκαν 17-13, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με τους «πράσινους» στο -3 (15-18). Η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +11 (29-18) υπέρ του ΠΑΟΚ, που έκλεισε το ημίχρονο στο +6 (37-31).

Η κατάσταση άλλαξε στην τρίτη περίοδο, καθώς οι παίκτες του Αλβέρτη βελτίωσαν τα ποσοστά τους (5/8) και αφού αρχικά ισοφάρισαν (40-40 στο 22΄), στη συνέχεια προηγήθηκαν (53-45 στο 27΄). Ένα προσωπικό σερί οκτώ πόντων του Πέιν, όμως, έφερε τη μακεδονική ομάδα στο -3 (53-56) στο 30΄.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο μίλησε η εμπειρία του Διαμαντίδη, που είχε τη βοήθεια του Μπράμου και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε ένα επιμέρους σκορ 12-5 στο 34ο λεπτό, χτίζοντας διψήφια διαφορά (68-58) η οποία και του επέτρεψε να φτάσει χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ως τη λήξη.