Μπάσκετ Α1: Στους «τέσσερις» ο Πανιώνιος

Πέμπτη, 08 Μαΐου 2014 18:42
UPD:18:45
MotionTeam/ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ

Φωτογραφία αρχείου.

Ο Πανιώνιος επικράτησε 81-71 του ΚΑΟΔ στη Δράμα, έκανε το 2-0 στη σειρά και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση των πλέι οφ, όπου θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός-Άρης, ενώ η μακεδονική ομάδα τερμάτισε στην έκτη θέση της κατάταξης.

Πιέζοντας πολύ στην άμυνα, οι παίκτες του Νέναντ Μάρκοβιτς δεν επέτρεψαν στον Πανιώνιο να σκοράρει στα πρώτα 3΄40΄΄ για να προηγηθούν με 13-5 ένα λεπτό αργότερα. Η 2η περίοδος ξεκίνησε με 25-13 υπέρ του ΚΑΟΔ, διαφορά που έφτασε στους 16 πόντους (36-20) στο 16ο λεπτό, χάρη στην υπεροχή των γηπεδούχων στη ρακέτα και το ημίχρονο βρήκε τον ΚΑΟΔ στο +14 (45-31).

Από το τρίτο δεκάλεπτο, όμως, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου άφησαν το προβληματικό αγωνιστικό πρόσωπό τους στα αποδυτήρια και με τον Κάρτερ να δίνει το έναυσμα για την ανατροπή, ο Πανιώνιος ευστόχησε σε έξι τρίποντα σε αυτό το διάστημα, εκ των οποίων τα τέσσερα από τον Αμερικανό.

Οι «κυανέρυθροι» δεν έκαναν λάθος μέχρι το 30΄, προσπερνώντας 57-59 λίγο πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Αν και ο ΚΑΟΔ ανέκτησε το προβάδισμα (66-64) με Μπάβτσιτς και Μπράουν, ο Μπατής «απάντησε» με τρίποντο για το 66-67 στο 34ο λεπτό, ενώ ο Έλληνας γκαρντ, μαζί με ΜακΚόλουμ και Κάρτερ, οδήγησαν εκ του ασφαλούς τον Πανιώνιο στο τελικό 71-81, στο χρόνο που απέμενε μέχρι τη λήξη.