Μπάσκετ Α1: Άνετα στο 1-0 με Απόλλωνα ο Παναθηναϊκός

Τρίτη, 06 Μαΐου 2014 21:43
UPD:21:46
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΣΠΥΡΟΣ ΧΟΡΧΟΥΜΠΑΣ

Ο Ρόναλντ Ρος της Πάτρας προσπαθεί να αποφύγει τον Ούκιτς του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το… δεξί στα πλέι οφ της Α1, καθώς νίκησε εύκολα στο ΟΑΚΑ με 88-61 τον Απόλλωνα Πατρών, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Οι δύο σύλλογοι θα τεθούν αντιμέτωποι εκ νέου την Πέμπτη (20:00) στην αχαϊκή πρωτεύουσα, με τους «πράσινους» να επιδιώκουν τη δεύτερη νίκη που θα φέρει την πρόκριση και το αχαϊκό συγκρότημα να διεκδικεί τις πιθανότητές του για ισοφάριση της σειράς.

Με απίστευτη έφεση στη δημιουργία (25 ασίστ) αλλά και καλή άμυνα, ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο. Ήδη, στο πρώτο δεκάλεπτο το «κοντέρ» έγραφε (32-15 και στο ημίχρονο 43-28.

Η εξέλιξη της συνάντησης έδωσε μάλιστα την ευκαιρία στον Φραγκίσκο Αλβέρτη να μοιράσει χρόνο συμμετοχής στους Παππά, Γιάνκοβιτς και Διαμαντάκο, με τον δεύτερο να αναδεικνύεται μάλιστα σε πρώτο σκόρερ του αγώνα και τον 19χρονο σέντερ να δείχνει ψήγματα του ταλέντου του.