Μπάσκετ Α1: Δύσκολη νίκη για Πανιώνιο με ΚΑΟ Δράμας

Τρίτη, 06 Μαΐου 2014 20:19
UPD:20:25
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ ΠΑΝΑ

Ο παίκτης του Πανιωνίου Κέβιν Λαγκφορντ σουτάρει στο αντίπαλο καλάθι ενώ πιέζεται από τον παίκτη του ΚΑΟΔ, κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε νικηφόρα στη σειρά των προημιτελικών απέναντι στον ΚΑΟ Δράμας, του οποίου επικράτησε 83-73 στη Νέα Σμύρνη, έφτασε στο 1-0 και την Πέμπτη θα παίξει στη μακεδονική πόλη για τη δεύτερη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Ένα ξέσπασμα του Πανιωνίου σε άμυνα και επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχθηκε καθοριστικό για τους «κυανέρυθρους», που έβλεπαν τη μακεδονική ομάδα να παίζει καλά για τα πρώτα 30 λεπτά και χάρις στην ευστοχία του Μπάβτσιτς να είναι δυνατά στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο ΚΑΟΔ κατέβασε τη διαφορά στους -3 πόντους (60-57) στο 30΄, αλλά ο Κάρτερ πρωτοστάτησε (από τα 6.75) για ένα σερί 9-0 του Πανιωνίου, με το οποίο οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +12 (69-57) στο 33΄. Με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στους 15 πόντους (77-62 στο 37΄), οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν έκτοτε και έφτασαν με άνεση στην επικράτηση.