Μπάσκετ Α1: Εύκολο απόγευμα για Ολυμπιακό με Κηφισιά

Τρίτη, 29 Απριλίου 2014 19:08
UPD:19:28
EUROKINISSI/Costas Baltas

Ο Ολυμπιακός νίκησε στο «Ζηρίνειο» με 75-67 τη Νέα Κηφισιά, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών και «καπάρωσε» τη δεύτερη θέση, ενώ η ομάδα των βορείων προαστίων χρειάζεται πια νίκη επί του Πανελευσινιακού και ήττα του ΠΑΟΚ από τον Ίκαρο στην Πυλαία στην τελευταία αγωνιστική για να είναι στην τετράδα.

Οι γηπεδούχοι έμειναν στο παιχνίδι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με 20-17 απέναντι σε έναν αντίπαλο που έπαιξε χωρίς τους Σπανούλη, Ντάνστον και Σλούκα, αλλά με τον Σερμαντίνι να επανεμφανίζεται στην ελληνική λίγκα.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμό στη 2η περίοδο, πέρασε αρχικά με 20-24 και 24-36 στο 18΄ με επιμέρους σκορ 19-4, αλλά με τους Κακιούζη και Τσαλδάρη η Κηφισιά έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή στο ημίχρονο (31-38).

Η ΑΕΝΚ ισοφάρισε (41-41) με τους Λιακόπουλο και Ψαθά αλλά οι Πρίντεζης, Περπέρογλου, Κόλινς και Σερμαντίνι οδήγησαν τους «ερυθρόλευκους» στο 57-48 με τη λήξη του 30ού λεπτού.

Με τρία τρίποντα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δίλεπτου στην τέταρτη περίοδο (Μπάρλος - Παπαπέτρου, Πρίντεζης) το σκορ έγινε 53-63 για τους φιλοξενούμενους.

Η Νέα Κηφισιά δεν κατέθεσε τα όπλα και μείωσε σε 56-65 με τρίποντο του Κομποδιέτα, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε την εμπειρία για να κρατήσει τη διαφορά και να φτάσει στην 23η νίκη του και 11η εκτός έδρας.