Τρίτη, 15 Απριλίου 2014 00:53
UPD:01:01
EPA/LUIS TEJIDO

Φωτογραφία αρχείου.

Μια νίκη πιο κοντά στο Τσάμπιονς Λιγκ ήρθε η Αθλέτικ Μπιλμπάο μετά το επιβλητικό 3-0 επί της Μάλαγα στο «Σαν Μαμές», στον τελευταίο αγώνα της 33ης ημέρας στο ισπανικό πρωτάθλημα.

Οι Βάσκοι του Ερνέστο Βαλβέρδε έδειξαν από νωρίς τί ζητούσαν στο παιχνίδι, όταν ο Άριτς Αντούριθ έκανε το 1-0 μόλις στο 4ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν εξαιρετικά και η ομάδα της Ανδαλουσίας επιστράτευσε σκληρό παιχνίδι για τους αναχαιτίσει, εξ ου οι τέσσερις κίτρινες κάρτες (έναντι καμίας), όμως δεν τα κατάφερε.

Ο πρώτος σκόρερ της Αθλέτικ τη φετινή περίοδο, ο Αντούριθ, σκόραρε και πάλι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (46΄), ενώ ο Άντερ Ερέρα έδωσε εμφατικό τόνο στην επιτυχία της ομάδας του γράφοντας το 3-0 στο 62ο λεπτό και αναγκάζοντας την ομάδα του Μπερντ Σούστερ να φύγει από το Μπιλμπάο με «κατεβασμένο κεφάλι».

Η Αθλέτικ έφτασε στους 62 βαθμούς και αύξησε τη διαφορά από την πέμπτη Σεβίλη στο +6, την ώρα που η Μάλαγα παρέμεινε καθηλωμένη στους 38 βαθμούς και την 11η θέση.