Μπάσκετ Α1: Έβγαλε την... υποχρέωση με ΚΑΟΔ ο Ολυμπιακός

Δευτέρα, 07 Απριλίου 2014 21:03
UPD:21:56
EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΚΑΟ Δράμας με 83-71 στο ΣΕΦ, στην τελευταία αναμέτρηση της 24ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να ξεκουράζει τον Βασίλη Σπανούλη και να δίνει αρκετό χρόνο συμμετοχής σε παίκτες όπως οι Κατσίβελης, Καββαδάς, Αγραβάνης αλλά και στον Μάρντι Κόλινς, που με 14 πόντους έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στον Ολυμπιακό. Ταυτόχρονα, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη ρεβάνς από τη μακεδονική ομάδα για την ήττα στον πρώτο γύρο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με «αιχμή» στην επίθεση τους Παπαπέτρου και Πέτγουεϊ, προσπερνώντας με δέκα πόντους (14-4) μόλις στο 4ο λεπτό. Η περιφερειακή άμυνα, όμως, έπασχε κι αυτό το εκμεταλλεύτηκαν Μπράουν και Τζόουνς.

Σε συνδυασμό με τις πολλές αλλαγές του Γιώργου Μπαρτζώκα, η μακεδονική ομάδα συμμάζεψε την κατάσταση, έτρεξε επιμέρους σκορ 12-4 και μείωσε στο 7΄ σε 16-18, με τους Μάντζαρης και Σίμονς να φέρνουν την ομάδα τους στο +4 (22-18) με τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Στο 11΄ το τρίποντο του Στίγκερς έφερε τον ΚΑΟΔ μπροστά (22-23), αλλά οι ψηλοί του Ολυμπιακού (Ντάνστον, Καββαδάς) και ο Κόλινς, που ήταν πολύ καλός σήμερα, οδήγησαν τους «ερυθρόλευκους» εκ του ασφαλούς και το πειραϊκό συγκρότημα προηγήθηκε στο ημίχρονο 40-36.

Στο 33΄ η διαφορά έφτασε στο +11 (65-54), ο Κόλινς συνέχισε να δίνει λύσεις στο σκοράρισμα και με δύο διαδοχικά τρίποντα έκανε το 73-61 στο 35ο λεπτό, δίνοντας την ευκαιρία στους… Αγραβάνη και Χριστοδούλου να πάρουν ακόμη μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής.