Champions League: Η Ντόρτμουντ πέρασε με 4-2 από την Αγία Πετρούπολη

Τρίτη, 25 Φεβρουαρίου 2014 21:01
UPD:21:33
REUTERS/STRINGER/RUSSIA

Θέση στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ έκλεισε από σήμερα η Μπορούσια Ντόρτμουντ, που πέρασε με νίκη 4-2 από το στάδιο «Πετρόφσκι» της Αγίας Πετρούπολης επί της Ζενίτ.

Η ρωσική ομάδα βρίσκεται σε αγωνιστική αδράνεια από τις 11 Δεκεμβρίου, όταν ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων στο Τσάμπιονς Λιγκ κι αυτό έγινε αμέσως αντιληπτό, αφού στο 5ο λεπτό το σκορ ήταν ήδη 2-0 (!) για τους Βεστφαλούς.

Ο Μχιταριάν στο 4΄ και ο Ρόις στο 5΄ έριξαν με το «καλημέρα» την ψυχολογία των αντιπάλων τους στα… τάρταρα, παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν στη συνέχεια οι παίκτες του Λουτσιάνο Σπαλέτι να επανέλθουν.

Ο Σατόφ μείωσε σε 1-2 στο 57΄ αλλά τώρα είχε έρθει η ώρα του Λεβαντόφσκι που σκόραρε το τρίτο γκολ της Ντόρτμουντ στο 61΄. Νέο γκολ οι Ρώσοι με ανύπαρκτο πέναλτι που καταλόγισε ο Σκοτσέζος Γουΐλιαμ Κόλουμ και εκτέλεσε ο Χουλκ στο 69΄, δεύτερο γκολ και ο Πολωνός επιθετικός μετά από δύο λεπτά, κι έτσι η ρεβάνς της 19ης Μαρτίου κατέστη τυπική διαδικασία