Μπάσκετ Α1: Πέρασε από το «Αλεξάνδρειο» ο Απόλλωνας

Δευτέρα, 24 Φεβρουαρίου 2014 19:30
UPD:19:55
Icon/ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Στην παράταση κρίθηκε η τελευταία αναμέτρηση της 19ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών, με τον Απόλλωνα Πατρών να παίρνει μεγάλη νίκη στο «Αλεξάνδρειο» επί του Άρη με 75-67, σημειώνοντας το τρίτο εκτός έδρας «διπλό» στο πρωτάθλημα και φτάνοντας τους «κίτρινους» στη βαθμολογία με 27 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με διαφορά ενός πόντου στην πρώτη περίοδο (18-17), ενώ στη συνέχεια οι Ρος και Πέτροβιτς αύξησαν τη διαφορά για το αχαϊκό συγκρότημα (33-25). Η αντίδραση του Άρη απέφερε ένα επιμέρους σκορ 11-2, που επέτρεψε στους «κίτρινους» να προηγηθούν στο ημίχρονο με 36-35.

Η αμφίρροπη μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, το τέλος της οποίας βρήκε τους αντίπαλους ισόπαλους 46-46. Στο 35΄ ο Ντάνιελ «έγραψε» το 56-60 για τον Απόλλωνα, ο Αθηναίου ισοφάρισε σε 60-60 και το παιχνίδι στη συνέχεια πήγε πόντο-πόντο.

Ο Πελεκάνος με 2/2 βολές έκανε το 62-60 στο 38΄, ο Ντάνιελ με κάρφωμα ισοφάρισε σε 62-62, ακολούθως ο Πελεκάνος είχε μία εύστοχη βολή για το 63-62, για να τον μιμηθεί ο Ντάνιελ και το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο πεντάλεπτο που ακολούθησε ο Άρης σημείωσε μόλις 4 πόντους και μοιραία έχασε το παιχνίδι, αφού η ομάδα της Πελοποννήσου στο ίδιο διάσημα πέτυχε 12. Ο Ρος έκανε το 65-70 με γκολ-φάουλ 1:29΄΄ πριν τη λήξη, ενώ ο ίδιος και ο Μπολντς αποδείχτηκαν ψύχραιμοι από τη γραμμή του φάουλ, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα τους.