Μπάσκετ Α1: Νικητής στη Νέα Σμύρνη ο Παναθηναϊκός

Κυριακή, 23 Φεβρουαρίου 2014 21:02
UPD:21:51
ICON PRESS/ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ

Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο.

Νικηφόρα πέρασε από τη Νέα Σμύρνη ο Παναθηναϊκός, που επιβλήθηκε 69-64 του Πανιωνίου στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών καταγράφοντας τη 18η συνεχή επιτυχία στο πρωτάθλημα. Από την πλευρά τους, οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν για τρίτο κατά σειρά παιχνίδι και κινδυνεύουν να χάσουν την 3η θέση από τον ΠΑΟΚ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε στο 20΄ 26-23, έχοντας αρκετή βοήθεια από τον πρώην «κυανέρυθρο» Νίκο Παππά, αλλά και τον νεοαποκτηθέντα Ζακ Ράιτ, ο οποίος έκανε καλή εμφάνιση (9 πόντοι), αν και ήταν άστοχος στις βολές (5/10).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε με ένα σερί 7-0 (5π. ο Φώτσης) να ξεφύγει 35-27 και λίγο αργότερα ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (42-31), με καλύτερους τους Ματσιούλις και Λάσμε. Η «αφύπνιση» του ΜακΚόλουμ βοήθησε τον Πανιώνιο να μειώσει σε 43-38 στο 30΄, όμως και πάλι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν 49-38 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και διατήρησαν ένα μικρό πλην ασφαλές προβάδισμα.

Η τελευταία προσπάθεια του Πανιωνίου να επιστρέψει ολοκληρώθηκε 45΄΄ πριν τη λήξη, όταν με το σκορ στο 57-63 οι διαιτητές ακύρωσαν γκολ-φάουλ του ΜακΚόλουμ χρεώνοντας τον Αμερικανό με επιθετικό φάουλ. Ο Μίλμπουρν με τρίποντο μείωσε στους τρεις (65-62) 15΄΄ πριν τη λήξη, όμως οι «πράσινοι» ήταν εύστοχοι στις βολές και κράτησαν τη νίκη.