Μπάσκετ Α1: Ξέσπασε στο Ρέθυμνο ο Ολυμπιακός

Κυριακή, 23 Φεβρουαρίου 2014 21:06
UPD:21:24
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΛΕΣΙΔΗΣ

O παίκτης του Ολυμπιακού Βασίλης Σπανούλης (Δ) μαρκάρεται από τον παίκτη του Ρεθύμνου Aegean Τζάστιν Χάρτ (Κ) κατά τη διάρκεια του αγώνα Μπάσκετ της Α1 των ανδρών Ολυμπιακός - Ρέθυμνο Aegean για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο ΣΕΦ.

Ούτε για... προπόνηση δεν προσφερόταν ο αγώνας του Ολυμπιακού με το Ρέθυμνο, το οποίο οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν στο ΣΕΦ με 105-64 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής στην Α1, «ξεσπώντας» για την ήττα της περασμένης Πέμπτης από τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα.

Ο Χαρτ με 2/2 βολές έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΑΓΟΡ στο 5΄ (10-11), ωστόσο ακολούθησε σερί 9-0 του Ολυμπιακού, με το οποίο οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 19-11 στο 7΄ και λίγο αργότερα ο Ντάνστον με κάρφωμα έδωσε διψήφια διαφορά στους γηπεδούχους 23-13.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (30-19) με τρίποντο του Παπαπέτρου, ωστόσο οι Κρήτες δεν παρέδωσαν τα όπλα και πλησίασαν στο 13΄ στο -4 (32-28).

Λίγο αργότερα ο Λάτοβιτς μείωσε σε 36-31 για τον ΑΓΟΡ, ωστόσο ακολούθησε νέο σερί 12-0 του Ολυμπιακού, ο οποίος προηγήθηκε 48-31 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες συντήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα σε διψήφια επίπεδα, καθώς το Ρέθυμνο δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο από τους 12 πόντους (58-46 στο 24΄), ενώ στο 26΄ ο Λοτζέσκι με 2/2 βολές έφερε τον Ολυμπιακό στο +20 (66-46).

Η εξέλιξη αυτή μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν σήκωσε το πόδι από το... γκάζι και έφτασε σε μια ευρείας έκτασης νίκη, παρότι ο Γιώργος Μπαρτζώκας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.