Europa League: Μεγάλες νίκες για Βαλένθια και Ντνίπρο

Πέμπτη, 20 Φεβρουαρίου 2014 22:36
UPD:22:51
EPA/CLAUS FISKER

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Έσμπιεργκ - Φιορεντίνα που έληξε 3-1.

Η νίκη της Βαλένθια επί της Ντιναμό Κιέβου και το «κάζο» της Τότεναμ που ηττήθηκε στην Ουκρανία από τη Ντνίπρο ήταν τα αποτελέσματα που ξεχώρισαν στους αγώνες του Γιουρόπα Λιγκ οι οποίοι ξεκίνησαν στις 20:00.

Συγκεκριμένα, οι «νυχτερίδες» νίκησαν στην ουδέτερη Λευκωσία με 2-0 τη Ντιναμό χάρις στα γκολ των Βάργκας (79΄) και Φεγκούλι (90΄+), ενώ με τέρμα του Κονοπλιάνκα στο 81ο λεπτό η Ντνίπρο επικράτησε 1-0 των «Πετειών».

Από εκεί και ύστερα καλά τα πήγαν οι ιταλικές ομάδες, με τη Γιουβέντους να επικρατεί στο Τορίνο της Τραμπζονσπόρ 2-0 (16΄ Οσβάλντο, 90΄+ Πογκμπά) και τη Φιορεντίνα να φεύγει νικήτρια από τη Δανία επί της Έσμπιεργκ με 3-1 (9΄ Μάτρι, 15΄ Ιλιτσιτς, 37΄ πεν. Ακουϊλάνι - 10΄ Πούσιτς).

Στις υπόλοιπες συναντήσεις, Ανζί Μαχάτσκαλα-Γκενκ και Τσερνομόρετς Οδησσού-Λιόν έμειναν στο 0-0, ενώ με γκολ του Φίεργκεφερ στο 89ο λεπτό η Άλκμααρ νίκησε στην Τσεχία τη Σλόβαν Λίμπερετς 1-0.