Μπάσκετ Α1: «Διπλό» του Ολυμπιακού σε ματς-θρίλερ

Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου 2014 22:02
UPD:22:04
ICON/ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Πολύ δύσκολη νίκη με 74-72 σημείωσε ο Ολυμπιακός επί του ΠΑΟΚ στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό της Πυλαίας, στην τελευταία αναμέτρηση της 18ης αγωνιστικής, αφού χρειάστηκε να δημιουργήσει σερί 7-0 στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, καθώς στο 39΄ οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονταν στο -5.

Στο ξεκίνημα ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 15-7 χάρις σε 2 τρίποντα του Χαραλαμπίδη κι ένα του Κούπερ, ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 5-0 (15-12), για να φτάσουν οι γηπεδούχοι με κάρφωμα του Πέιν στο 20-12 και να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο 23-14. Στη 2η περίοδο ο Ολυμπιακός σημείωσε 26 πόντους έναντι των 14 του «Δικέφαλου» και προηγήθηκε για πρώτη φορά (33-32) με τρίποντο του Κόλινς, για να πάει στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού (40-37).

Σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι ως το 30ο λεπτό, ο Ολυμπιακός προσπέρασε για πρώτη φορά με +9 (49-40) αλλά λίγο αργότερα ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (51-51). Με δύο εντυπωσιακά καρφώματα, ένα από τον Πέιν και ένα από τον Μαργαρίτη, ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ (55-52), που ξέφυγε με 61-52 στο 33΄ ολοκληρώνοντας ένα σερί 10-0, με δύο ακόμη τρίποντα από τον Χαραλαμπίδη.

Το τάιμ άουτ του και οι φωνές του Μπαρτζώκα είχαν αποτέλεσμα, με τον Ντάνστον να τελειώνει δύο φάσεις με γκολ φάουλ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (65-65) με 2/2 βολές του Σλούκα και από εκεί και ύστερα ο αγώνας κρίθηκε στη... ρώσικη ρουλέτα. Ο Κούπερ έκανε το 68-65 για τον ΠΑΟΚ, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο πάλι με βολές του Σλούκα (68-67).

Κούπερ και Πέιν έφεραν τον ΠΑΟΚ στο +5 (72-67) στο 39΄ κι όλα έδειχναν πως ο «Δικέφαλος» θα πανηγύριζε μία σημαντική νίκη. Όμως, ο Μουν με τρίποντο και ο Λοτζέσκι με δύο βολές έκαναν το 72-72, με εναπομείναντα χρόνο 24΄΄. Στην επαναφορά ο Ολυμπιακός έκλεψε (οι γηπεδούχοι ζήτησαν φάουλ του Ντάνστον στην παγίδα στον Κούπερ) και στον αιφνιδιασμό ο Μουν κάρφωσε για το 72-74, με τον Κούπερ να αστοχεί σε τρίποντο με την εκπνοή.