Μπάσκετ Α1: Νίκη στο... ρελαντί για Παναθηναϊκό με Νέα Κηφισιά

Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου 2014 21:42
UPD:21:45
Icon/ΝΙΚΟΣ ΠΑΡΑΣΧΟΣ

Άνετη νίκη με 72-59 πέτυχε ο Παναθηναϊκός επί της Νέας Κηφισιάς στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να ξεκουράζει βασικούς παίκτες του ενόψει της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό για την Ευρωλίγκα.

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων», που έφτασαν στις 17 νίκες με 9/9 εντός έδρας, ήταν ο Μαυροκεφαλίδης με 13 πόντους, ενώ για την ομάδα των βορείων προαστίων κορυφαίος αναδείχθηκε ο Κρόκερ με 13 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 12-5 με τρίποντα από Μπράμος και Ματσιούλις, ενώ αργότερα ξέφυγε με 10  πόντους (20-10). Ο τεχνικός των γηπεδούχων ξεκούρασε τον Διαμαντίδη και τους υπόλοιπους βασικούς, ενώ άφησε για 25 λεπτά στο παρκέ Παππά και Γιάνκοβιτς.

Το 42-21 στο ημίχρονο ήταν η απόδειξη της διαφοράς δυναμικότητας των δύο ομάδων και απλά στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ακόμη και με +28 (64-36).

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός δεν είχε λόγο να πιεστεί, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να σημειώσει μόλις 8 πόντους έναντι 22 της Νέας Κηφισιάς, για το τελικό 72-59.