Μπάσκετ Α1: Βήμα σωτηρίας για Ρέθυμνο

Κυριακή, 16 Φεβρουαρίου 2014 18:54
UPD:19:00
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΡΑΠΑΝΗΣ

Την έβδομη νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών πανηγύρισε στο Ρέθυμνο ο ΑΓΟΡ, που επιβλήθηκε 92-72 του Απόλλωνα Πατρών στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε το αχαϊκό συγκρότημα προηγούμενο, οι Κρήτες πάτησαν το «γκάζι» στη συνέχεια και... εξαφανίστηκαν. Με καταπληκτική άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, που κράτησε τον Απόλλωνα στους 9 πόντους, ο ΑΓΟΡ έτρεξε στους αιφνιδιασμούς και προηγήθηκε 42-36 στο ημίχρονο, ενώ στο 19΄ η διαφορά πήγε στο +10 (42-32).

Στην τρίτη περίοδο, οι Αχαιοί πήραν δεύτερες ευκαιρίες από τα επιθετικά ριμπάουντ και κατάφεραν στο 26΄ να περάσουν και πάλι μπροστά με 50-52. Ωστόσο, ο Γκάμπριελ έδωσε λύσεις, Ράιτ και Κουμπούρας εκτέλεσαν από τα 6.75 και οι γηπεδούχοι με νέο επιμέρους σκορ 12-2 μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +8 (62-54).

Η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στον... επίλογο του αγώνα με τον ΑΓΟΡ να συνεχίζει με επιμέρους σκορ 17-8 και να καθαρίζει την υπόθεση νίκη, εκτοξεύοντας τη διαφορά στους +17 πόντους (79-62) για να φτάσει άνετα στο τελικό 92-72.