Νίκη ελπίδας για Άρη, 1-0 τον Πανιώνιο

Δευτέρα, 10 Φεβρουαρίου 2014 21:31
UPD:21:34
EUROKINISSI/ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, παρά την τραχύτητά του σε ορισμένες περιπτώσεις, αφού στη δεδομένη επιθετικότητα των γηπεδούχων οι φιλοξενούμενοι δεν αντέταξαν άμυνα αλλά προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Διούδη.

Την πρώτη εντός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και «παρθενική» με τον Σούλη Παπαδόπουλο στον πάγκο πανηγύρισε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ο Άρης, που επικράτησε 1-0 του Πανιωνίου με γκολ του Αγκάνθο και «αναζωπύρωσε» την ελπίδα της παραμονής στη Σούπερ Λίγκα.

Ένα εξαιρετικό σουτ του Κολοβού στο 6ο λεπτό έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Διούδη, ενώ στο 10΄ ο Παντίδος μόλις που πρόλαβε να κάνει την προβολή και να κοντράρει το σουτ του Αγκάνθο, που ήταν έτοιμος να σκοράρει.

Στο 29΄ ένα καλό σουτ του Παναγιωτούδη έφυγε ελάχιστα άουτ, στο 33΄ το απευθείας κόρνερ του Μπακασέτα έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στο 36΄ σε ακόμη ένα «φαρμακερό» στημένο του Μπακασέτα η μπάλα «άγγιξε» το δοκάρι του Παπαδόπουλου και πέρασε άουτ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα το παιχνίδι διακόπηκε για λίγο εξαιτίας της έντασης που δημιουργήθηκε μεταξύ των παικτών και η οποία μεταφέρθηκε και στους πάγκους, με του «κυανέρυθρους» να ζητούν (επί ματαίω) την αποβολή του Τάτου, που φάνηκε να χτυπά τον Μητρόπουλο.

Στο 58ο λεπτό οι «κίτρινοι» έφτασαν στο γκολ με τον Αγκάνθο, όταν ύστερα από έξοχη ατομική προσπάθεια του Τσουμάνη και γύρισμα στον Τάτο, αυτός «σέρβιρε» την μπάλα στον Ισπανό επιθετικό, ο οποίος άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά.

Ουσιαστικά αυτή ήταν η μοναδική καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς αν εξαιρεθεί ένα πολύ δυνατό σουτ του Μανιά στο 81΄ που απέκρουσε έξοχα σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος δεν δημιουργήθηκε άλλη αξιόλογη φάση, παρά την ταχύτητα και το ρυθμό που εξακολούθησε να έχει το παιχνίδι ως το τέλος.