Μπάσκετ Α1: Ανάσα για τον Απόλλωνα Πατρών

Κυριακή, 26 Ιανουαρίου 2014 20:37
UPD:20:42
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΓΙΩΤΑ ΚΟΡΜΠΑΚΗ

Οι συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα χαρακτήρισαν το 3ο δεκάλεπτο, με τον Αργυρόπουλο να σκοράρει τους 8 από τους 12 πόντους της ομάδας του μέχρι το 30΄ (53-53), μετά το 41-46 στο 26.40΄΄.

Ο Απόλλωνας Πατρών έκανε ακόμη ένα βήμα στην προσπάθεια που καταβάλει για να αποφύγει μελλοντικές περιπέτειες, επικρατώντας με 71-65 του Ικάρου Χαλκίδας στην αχαϊκή πρωτεύουσα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής στην Α1 Ανδρών.

Η πελοποννησιακή ομάδα μετρά 21 βαθμούς με απολογισμό (6 νίκες - 9 ήττες), ενώ το συγκρότημα της Εύβοιας παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού με 19 βαθμούς (4 νίκες - 11 ήττες).

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη (21-21), ενώ το παιχνίδι παρέμεινε κλειστό και αμφίρροπο και στη δεύτερη, το πέρας της οποίας βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με βραχεία κεφαλή 2 πόντων (33-35).

Στο 32΄ το σκορ ήταν 57-57, αλλά πιέζοντας στην άμυνα οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 67-57 στο 34ο λεπτό, με τον Αργυρόπουλο να έχει ευστοχήσει σε δύο τρίποντα. Ο Άσκα δεν τα είχε παρατήσει και με οκτώ σερί πόντους μείωσε σε 69-65, 38΄΄ πριν τη λήξη, με τον Ουίλσον να διαμορφώνει το τελικό 71-65.