Μπάσκετ Α1: Απογευματινός περίπατος Παναθηναϊκού στην Ελευσίνα

Κυριακή, 26 Ιανουαρίου 2014 17:52
UPD:18:25
ICON PRESS/ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΑΛΤΑΣ

Στιγμιότυπο από τον αγώνα.

Ο Πανελευσινιακός δεν κατόρθωσε να προβάλει αντίσταση στον Παναθηναϊκό, από τον οποίο ηττήθηκε στην έδρα του με 76-54 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» έφτασαν στη 14η νίκη στη φετινή Α1, ενώ οι «σταχυοφόροι» παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της κατάταξη και θα παλέψουν για την παραμονή τους.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με διαφορά 22 πόντων μόλις στο 8ο λεπτό, στηρίζοντας το παιχνίδι τους στην εξαιρετική άμυνα που υποχρέωνε τους γηπεδούχους να σουτάρουν με χαμηλό ποσοστό.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν 8.30 λεπτά για να πετύχουν το πρώτο τους, ξεκινώντας ένα σερί 8-0 που τους επέτρεψε να μειώσουν σε 8-22 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 16-28 στο 14΄, αλλά ένα επιμέρους 8-0 του Παναθηναϊκού έκανε το 16-36 και έδωσε την ευκαιρία στον Αργύρη Πεδουλάκη να δοκιμάσει σχήματα και να δώσει χρόνο συμμετοχής.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-22 για τον πρωταθλητή Ελλάδας και τον Παππά να έχει σκοράρει 15 πόντους σε λιγότερο από 12 λεπτά συμμετοχής.

Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (60-36) με την έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου. Παρά το σερί 9-0 των γηπεδούχων (45-60), όμως, ο Παναθηναϊκός δεν κινδύνεψε στη συνέχεια, διευρύνοντας εκ νέου τη διαφορά.