Μπάσκετ: Νίκες στο...νήμα για Πανιώνιο και Νέα Κηφισιά

Σάββατο, 25 Ιανουαρίου 2014 18:29
UPD:18:35
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΧΑΣΙΑΛΗΣ ΒΑΪΟΣ

Ο παίκτης του Πανιωνίου Μαρκ Κάρτερ (κ) σουτάρει για καλάθι στο κλειστό γήπεδο των Τρικάλων, κατά τη διάρκεια του αγώνα μεταξύ των Aries Trikala BC με τον Πανιώνιο για την Α1 μπάσκετ ανδρών.

Ματς-θρίλερ έγιναν στη Δράμα και στα Τρίκαλα, με τους φιλοξενούμενους, Νέα Κηφισιά και Πανιώνιο να παίρνουν μεγάλες νίκες στην εκπνοή των παρατάσεων.

Η 15η αγωνιστική της Α1 ξεκίνησε με παιχνίδια που κρίθηκαν στον...πόντο. Ο Πανιώνιος με καλάθι του Κάρτερ στην εκπνοή της παράτασης επιβλήθηκε των Τρικάλων με 84-83 (κανονικός αγώνας 75-75) και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, άσχετα με το τι θα κάνει ο Ολυμπιακός.

Παρόμοιο φινάλε είχε και το παιχνίδι στη Δράμα. Το «τρίποντο» του Τσαλδάρη στην εκπνοή της παράτασης χάρισε τη μεγάλη νίκη στη Νέα Κηφισιά επί του ΚΑΟΔ με 77-76 (κανονικός αγώνας 71-71), αποτέλεσμα που ουσιαστικά διατηρεί την ομάδα των βορείων προαστίων στην Α1.

Ο Τσαλδάρης με 20 πόντους (5/9 τρ.) ήταν μακράν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Κρόκερ (16 πόντους).